z Perníkové boudy

Odkazy,informace

Strava psa

Co je BARF a proč psa odmala naučit na tento způsob stravování

Krmení psa syrovou přemraženou stravou BARF je mezi pejskaři, kteří se zajímají o zdraví svého mazlíčka, stále častěji skloňováno. Zkratka B. A. R. F. pochází z anglického „Bone and Raw Food,“ což by se dalo volně přeložit jako „syrová strava a kosti.“ Největším pozitivem, jenž je majiteli psů zdůrazňován, je přirozenost. Pes je koneckonců šelma, granulová strava mění mnohé jeho vrozené vlastnosti a schopnosti. Leniví především psí trávení, jež je původně „nastaveno“ právě na syrovou stravu. Pokud psu servírujeme „pohodlný“ jídelníček sestavený z granulí nebo konzervovaného masa, ztratí schopnost trávit syrové maso, kosti apod.

BARF může u psa zmírnit projevy „moderních“ chorob

Mnozí odborníci zastávají názor, že nesprávná strava stojí za některými problémy, jimiž „moderní“ psi trpí. Například potíže s nervozitou nebo alergiemi může změna způsobu krmení výrazně zlepšit. Imunita se rodí ve střevech. Čím zdravější má pes střeva, tím zdravější je i on sám. V tomto je to u psů stejné jako u lidí – zbytečné zatěžování chemickými přísadami škodí oběma. Krmení BARF skýtá jednu nespornou výhodu. Konečně budeme vědět, čím psa krmíme. U průmyslově vyráběných produktů si jistí být nemůžeme.

K BARFu se majitelé psů přiklání, když pes onemocní, proč ale nezačít hned?

Krmení granulemi je bezesporu pohodlné a jeho příznivci se často opírají o to, že „když to po léta fungovalo, tak to přeci není nic špatného.“ To ani tvrdit nechceme. Každý pes je osobnost. K „barfování“ se ale většina majitelů psů obrací, jakmile se u mazlíčka vyskytne nějaký zdravotní problém, zpravidla alergie, zvýšená náchylnost k infekcím apod. V tu chvíli jde touha po pohodlnosti stranou a jsme ochotní pejskovi dát to nejlepší. Nabízí se ale otázka – proč to nedělat rovnou od začátku?

Vlci a divocí psi měli a mají jídelníček o poznání bohatší než dnešní „gaučáci.“ Sní svoji kořist syrovou s kostmi, kůží i vnitřnostmi a jejich obsahem. Krom toho se živí i travou, bobulovinami a bylinami. Krmení BARF se snaží tomuto přirozenému způsobu výživy co nejvíce přiblížit. Věděli jste, že v hotových krmivech tvoří mnohdy velkou, či dokonce největší část obiloviny? Divoký pes ale nejspíše nestaví svůj jídelníček na pšenici, co myslíte?

Mladý zdravý pes si na BARF rychle a dobře zvykne

Čím je pes mladší, tím lépe zvládá přechod na BARF. Mladý zdravý pes nebo štěně zvládne přechod bez nutnosti zvykání. U staršího psa nebo psa s choulostivým trávením je třeba zvolit postupnější přechod. Vždy je ale třeba přejít na nový způsob krmení ihned. Šetrnost spočívá v tom, že volíme potraviny, jež jsou pro psa lehce stravitelné, například kuřecí maso apod.

https://www.mixano.cz/

Granulek se nemusíte úplně vzdát, jen je potřeba vybrat k barfu ty správné – blíže na https://www.baron.cz/

https://www.nutrin.cz/aktuality/barfovani-jak-to-vidi-zkusena-veterinarka-mvdr-zuzana-zapalkova

Nezbytné doplňky při krmení syrovým masem a syrovými kostmi lze zajistit koupí níže uvedeného produktu. Další možností je koupit pivovarské kvasnice, rozdrtit slepičí skořápky a koupit řasu KELP a CHLORELLU a po rozdrcení kvasnic a skořápek zamíchat do krmiva:-) Ovonět nastrouhaným syrovým celerem nebo jinou zeleninou (mimo mrkve a červené řepy) a lze i přidat sušené bylinky – kopřivu, meduňku, mátu apod. Nezapomenout přidat lžičku lososového oleje.

 Canvit BARF Mineral Balancer

Popis produktu

Vápník, mikroprvky a vitamíny pro vybalancování BARF stravy ve formě prášku.

Přírodní zdroj vápníku, minerálů, mikroprvků a vitamínů skupiny B.

Díky obsaženým vaječným skořápkám, přírodního a lehce využitelného zdroje vápníku, je Mineral Balancer vhodným doplňkem zejména pro psy krmené BARF stravou. Obsažená hnědá řasa Kelp (Ascophyllum nodosum) je přírodním zdrojem minerálů a mikroprvků a má výborné antioxidační účinky.

Přírodním zdrojem vitamínů skupiny B a aminokyselin jsou pivovarské kvasnice, které podporují imunitu. Zelená řasa Chlorela a Yucca Schidigera, pouštní bylina s vysokým obsahem saponinů, podporují trávení a působí detoxikačně.

Doplňkové krmivo pro psy.

Složení:

Sušené vaječné skořápky, Kelp (Ascophyllum nodosum), pivovarské kvasnice, Chlorela, Yucca Schidigera.

Analytické složky:

Hrubá vláknina 1 %, obsah tuku 11 %, hrubý protein 4,1 %, popel 66,9 %, vápník 25%, fosfor 0,2%.

Krmný návod:

Podává se zamíchané do krmiva dle doporučeného dávkování jako vhodný doplněk k BARF stravě. Pro optimální efekt podávejte dlouhodobě.

Dávkování:

Na 10 kg psa: ¼ lžičky denně.

Balení: 260 g pro psa do 10 kg vydrží po dobu 4 měsíců.

Krmná tabulka:  

Denní dávka:

Malá plemena (1-10 kg) 1/4 lžičky

Ke krmení syrovým masem lze přidávat hypoelergenní granule zn. YOGGIES – více na odkazu http://www.yoggies.com

nebo lze i krmit výhradně granulemi a dalšími zajímavými produkty tohoto výrobce.

Chovatelství

Pokud se chcete věnovat chovu, důležité informace získáte na stránkách chovatelského klubu. Chovatelé boloňského psíka se sdružují v České republice ve dvou chovatelských klubech, jejich členem se lze stát:

http://bestinshow.cz/
http://www.bichon-klub.cz/index.html

Na jejich stránkách najdete např. chovatelský řád nebo výstavní řád, termíny klubových a speciálních výstav.

Všechny chovatelské kluby v ČR zastřešuje Českomoravská kynologická unie, na jejích stránkách najdete termíny všech výstav konaných v ČR

https://www.cmku.cz/

Péče o psa od štěněte po dospělost, výchova psa

Domů si přivezete zdravé, socializované štěňátko s průkazem původu (dále PP), který je něco jako rodný list, vydaný plemennou knihou ČMKÚ. PP je zárukou určitých zdravotních, exterierových a povahových vlastností zvoleného psa, které se v chovu psů s PP sledují. PP Vás nezavazuje k účasti na výstavách, ale díky PP tuto možnost můžete vyzkoušet. Psi bez PP tuto možnost nemají.

Proč jsou štěňátka s PP dražší než bez PP?

Protože uchovnění fenky je finančně náročné – účasti na výstavách, bonitace, speciální péče o exteriér, zabezpečení správné životosprávy a veterinární péče o psa.

Po uchovnění následuje zaevidování chovatelské stanice, poplatky za krytí, veterinární péče o březí fenu, pořízení porodní bedny , hygienických a zdravotníckých pomůcek pro porod a následnou péči o štěňata, očkování, odčervení štěňat a případná další veterinární péče. kvalitní příkrm štěňat, poplatky za vystavení PP atd, atd…

Informace k péči o psa jsou dostatečně popsány v článku , je zde i seznam jedovatých rostlin, před kterými je třeba psa uchránit

https://chlupatestesti.cz/pece-o-stene/

Jak na výchovu a socializaci štěněte

https://www.sportovni-kynologie.cz/vycvik-psa/vychova-stenete/socializace-stenete/